image

Wpływ światła na rozwój roślin

Tak jak pamiętamy już z pierwszych lekcji przyrody w szkole podstawowej, światło pełni bardzo istotną rolę by rośliny mogła zdrowo rosnąć i w pełni wykorzystywały swój potencjał. Większość roślin bierze udział w procesie fotosyntezy.

 

Jednak występują takie, które odżywiają się w inny sposób.
Są to: rośliny pasożytnicze, cudzożywne, saprofityczne czyli takie, które żerują na grzybach. Proces fotosyntezy jest najważniejszą przemianą biochemiczna na Ziemi.

 

Dlaczego jest to tak ważne? 

Może dla przybliżenia tematu, pokrótce opiszę czym jest proces fotosyntezy.

 

Źródło: https://epodreczniki.pl/a/cukry---glukoza-i-fruktoza/DIEPptxTJ

Jest to proces, w którym roślina pobiera substancje nieorganiczne takie jak dwutlenek węgla i wodę zamieniając je na substancje organiczną –glukozę przy asyście światła. Efektem ubocznym jest tlen, który jest zbawienny dla funkcjonowania całej planety. Brzmi banalnie prawda? Warto wspomnieć tutaj o chlorofilu, zielonym barwniku barwiącym rośliny, który pochłania światło, rozpoczynając reakcje chemiczne. Chlorofil znajduje się w chloroplastach, których największe natężenie znajduje się w liściach są to organy przeznaczone do skupiania światła. Należy pamiętać jednak, że cała część zielona rośliny jest w stanie zbierać energię pochodzącą ze światła, ale to w liściach jest aż 95% związków pokarmowych.

Wiele osób zapomina o właściwym oświetleniu, lekceważąc objawy występujące na roślinach. Efektem słabego oświetlenia jest wykończenie substancji zapasowych rośliny i najczęściej możemy zaobserwować to, że kwiaty albo przestają rosnąć albo odległości między liśćmi są coraz większe. Na liściach możemy zobaczyć zanik zielonego barwnika przez co organy te stają się coraz bardziej przeźroczyste. Można także za mocno oświetlać roślinę. W wyniku takich działań chlorofil rozpada się powodując podobne objawy jak u niedoboru światła u rośliny jednak z czasem zaczynają pojawiać się ciemne plamy, które zasychają i kruszą się . W wyniku tego całe liście schną i odpadają. Istotną wskazówką może się okazać informacja czy roślina jest światłolubna czy ciemnolubna.

Po czym rozpoznać?

Rośliny światłolubne można odróżnić po odcieniu zieleni lub fakturze liści. O gatunkach roślin, które mają jaśniejszy odcień zieleni liści można bez problemu powiedzieć, że są to rośliny wymagające większej ilości światła. Często te rośliny mają na liściach włoski, zaś same liście są zredukowane lub zamienione są na kolce. Rośliny ciemnolubne z kolei mają liście skórzaste o ograniczonym wzroście, a ich odcień zieleni jest ciemny

Zatem jak zadbać o właściwe oświetlenie roślin? 

Rośliny wymagające dobrego oświetlenia powinny znajdować się na tarasie, balkonie, a jeżeli mamy zimę to jak najbliżej okna. Zaś jeżeli nie możemy roślinom zapewnić dobrego oświetlenia i mamy w domu światło rozproszone warto zainteresować się roślinami ciemnolubnymi takimi jak difenbachie, skrzydło kwiaty, aspidistra, a także niektóre paprocie.

Jak można wspomóc jeszcze nasze rośliny jeżeli nie mają wystarczającego światła?

Można oświetlać rośliny sztucznym światłem około 3 godzin. Przeznaczone do tego są lampy led,  sodowe, fluorescencyjne, rtęciowe ważne jest to aby dawały białe światło. Nie wolno używać lamp żarowych ponieważ mogą spalić roślinę.

Tags: No tags